Bir Patolojik Vaka: Türkiye


kadınlara köle muamelesi yapan,
lgbtti bireylere karşı homofobik yaklaşımlar içerisinde olan,
ermeni, rum, kürt, yahudi kelimesini hala bir hakaret olarak kullanabilen,
alevi'ye kız vermeyen
kitap asla okumayan
sorgulamayan
araştırmayan
rasyonel
ideoloji ve muhalefet sevmeyen
bir çoğu liseye kadar bile okuyamamış...

Bu topluluk, bunun aksi hayatlara sosyo-psikolojik nedenlerle zaten düşman. Tabii inançtan gelen altyapısız bir özgüveni de var; Esasen cahil insan; eğitimsiz, vizyonsuz, dar kalıplar içerisinde yaşayan insandır. Ama bunların inancına sahip toplumlara göre cahil insan ''malum dine dahil olmayan insan''dır... Malum dinde bu böyledir; bu dine geçmemiş insanlar ve toplumlar cahildir... Ülkemizin büyük çoğunluğu sırf bu inanca bağlı oldukları için kendilerini cahil olarak da görmüyorlar bu vesileyle... Ayrıca kutsallarının telkinleri ve vaadleri sayesinde herşeyi kendilerine hak görmeleri durumu da var!

Tayyip Erdoğan'ın oyununa bu kadar büyük destek bulmasının sebebi de bu... Topluluğun cehaletini kutsadıkça halk Erdoğan'da kendini görüyor, mahalle ağzıyla konuşan, kabadayı, küfürbaz, eğitimsiz birisini...

Elbette sadece Tayyip Erdoğan'ın destekçileri değil, bu coğrafyanın ''tipik'' insan özellikleri bu... Sadece tek fark bu büyük toplumun %50'si Tayyip'te buluşuyor, ''Ülkeyi benim gibi biri yönetiyor'' diyor, mutlu oluyor...

Asırlardır din kültüründen kaynaklı özgürlüklerin kısıtlandığı, yine din bazlı biat kültürü ve faşizm, otoriteye bağlılık, nefret suçunun kutsandığı, kurum-insan ilişkisinde sürekli ve tekrarlı kalıp ilişkilerin olduğu ülkemiz ne yazık ki ''normal'' olarak tanımlanması mümkün olmayan bir hale gelmiştir.

Bir sosyolog olarak; Kültürel, dinsel, ekonomik, siyasi mirasımızın kalıntılarından kurtulmamızın başlı başına uzuuuuuuuuun zoooor bir yol olduğunu biliyorum. İşimizi niceliksel değil, niteliksel ve çözümleyici bir biçimde icra etmeliyiz. Siyaset-kurum-toplum-birey eş zamanlı hareket etmeli, hak ve hukuk standartlarının yeniden biçimlendirilip düzenlenmesi ve dönüştürülmesi şarttır. 

Hiç yorum yok: